Przestrzeń osobista

Czy dotknęlibyście obcego człowieka bez pytania go o zgodę?
Czy komentowalibyście dietę i wybory zdrowotne drugiego człowieka, gdyby was o to nie prosił?
Czy zadalibyście drugiemu człowiekowi bardzo osobiste pytania dotyczące jego intymności?

A gdyby tym człowiekiem była kobieta w ciąży?


Pamiętam, że gdy byłam w ciąży nie miałam nic przeciwko kiedy ktoś pytał mnie, czy może dotknąć mojego brzucha, ale z rozmów z innymi ciężarnymi wiem, że nie wszystkie kobiety akceptują podobne zachowania. Mnie z kolei bardzo irytowały "mądre rady" dotyczące tego, co rzekomo mogę, a czego nie mogę jeść albo co mogę lub czego nie mogę robić (u mnie kontrowersyjna jazda na rowerze!). Czy gdyby kobieta nie była w ciąży lub świeżo po porodzie to ktoś miałby czelność zadać jej intymne pytania dotyczące piersi, albo jeszcze intymniejsze - dotyczące tego, co działo się między nią a położną lub lekarzem?

Jak sądzicie - czy to prawda, że ciężarna kobieta staje się niejako "własnością" społeczeństwa? A może po prostu jest to tak wyjątkowy stan, że każda osoba z zewnątrz chce w nim jakoś uczestniczyć, pomóc, zaspokoić ciekawość?

Komentarze

 1. u nas zatrzęsienie maluchów- 7 więc w transie wszyscy. Jeszcze czekamy na maleństwo na dniach. Biedna K. ostatnia- nasłuchała się co nieco.... :)
  potwierdzam niestety Twoje słowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej rodzinie tylko w ciągu ostatniego roku "sypnęła się" trójka maluchów :) Ale takie wesołe zamieszanie jest miłe - o ile milsze, niż pusta cisza, prawda? :) A co do K. - faktycznie, biedna, że się najwięcej nasłuchała, ale już niedługo będzie na pewno wszystko wspominać z łezką wzruszenia :)

   Usuń
  2. Raczej to drugie. Widok kobiety w ciąży wzbudza pozytywne emocje. Gorsze są rady po porodzie na temat kwaśnych zup i nabiału:P

   Usuń
  3. Zgadzam się z Tobą. U mnie też było tysiąc wersji na temat tego co można jeść, a w zasadzie - czego nie można. Gdybym tego słuchała żywiłabym się tylko sucharami i wodą ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty